З історії філософської думки на Україні: Київ, Наукова думка, 1965, 191 с.

Автори

В. Ю. Євдокименко et al. (ed.)

Ключові слова:

Історія української філософії, Інститут філософії, історія філософії в СРСР, марксизм, радянська філософія

Короткий опис

Збірник присвячений питанням історії розвитку марксистсько-ленінської філософії в Україні за роки Радянської влади. У ньому досліджуються проблеми розвитку діалектичного та історичного матеріалізму, природознавства, етики і естетики, історії філософії, висвітлюється боротьба українських радянських філософів і вчених за утвердження і розвиток в Україні філософії марксизму.

У статті Євдокименка доводиться, що КП України ставила та вирішувала питання теорії і практики соціалістичного будівництва та докладала зусиль для уведення у маси марксистського світогляду.

Стаття Потапчука спрямована на аналіз теоретичної дискусії Скрипника з українськими радянськими філософами стосовно принципів діалектичного матеріалізму. Також проілюстровано роль Скрипника в обґрунтуванні ленінського етапу в марксистській філософії.

Стаття Іваньо ілюструє уявлення про зміст та форму з точки зору марксистської естетики та протиставляє його теоріям футуристів, конструктивістів, формалістів та ін.

Лукеренко в статті розглядає формування моральних основ соціалістичної сім'ї в перехідному етапі від капіталізму до соціалізму та критикує спотворення марксистсько-ленінських поглядів на шлюбно-сімейні стосунки.

У статті Сундирєвої розглянуто та критиковано українських біологів та філософів, що застосовують методологію дарвінізму у своїх наукових пошуках.

Горський у статті оглядає становлення марксистської методології дослідження філософських взаємозв'язків та розкриває еволюцію поглядів на роль елементу в системі філософських взаємозв'язків.

Губенко розглядає низку теоретичних питань, які виникають у процесі дослідження категорії якості в Україні у післявоєнний період.

Роменець у статті намагається розкрити досягнення вітчизняної науки у розробці психологічної і моральної структури вчинку та етапів його втілення.

У статті Шпака розкриваються методи та політичні цілі фальсифікаторів філософських поглядів Шевченка.

Почапський у статті оглядає діяльність С. Тудора, В. Левинського та інших авторів, що критикували суб'єктивістську гносеологію у 1920—1930-х роках ХХ століття.

У статті Пронюка уточнюються визначення, оцінки та ролі суспільно-політичних течій в історії українського визвольного руху в 70-х років XIX століття та оглядається діяльність В. Навроцького та О. Терлецького.

Денисенко у статті досліджує світогляди Вишенського, Сковороди та інших філософів і мислителів XVII—XVIII століть.

У статті Юшманова розглянуто виникнення філософських установ в Україні та наведено джерела з різних питань марксистсько-ленінської філософії 1920–1930-х років.

Збірник розрахований на студентів, викладачів вузів та наукових працівників і всіх тих, хто цікавиться історією філософії в Україні.

Редакційна колегія: В. Ю. Євдокименко (відповідальний редактор), І. П. Головаха, В. І. Губенко, В. С. Дмитриченко, І. В. Іваньо, М. М. Олексюк, О. Я. Павелко

Катерина Скрипник

 

ЗМІСТ

В. Ю. Євдокименко – Комуністична партія України в боротьбі за утвердження марксистсько-ленінської ідеології на Україні у 20-ті роки

В. Ф. Потапчук – Питання марксистсько-ленінської теорії у працях М. О. Скрипника

І. В. Іваньо – Питання змісту і форми в дослідженнях з естетики у 20-х роках

В. Л. Лукеренко – З історії соціологічних досліджень шлюбу і сім’ї на Україні (20—30-ті роки)

М. І. Сундирєва – До питання про розвиток методології дарвінізму на Україні

В. С. Горський – З історії дослідження філософських взаємозв’язків (Деякі методологічні питання)

В. І. Губенко – Дослідження філософами України категорії якості у післявоєнний період

В. А. Роменець – Вчинок і проблема детермінізму у вітчизняній психології

В. Т. Шпак – Проти сучасних буржуазних фальсифікаторів філософських поглядів Т. Г. Шевченка

А. М. Почапський – Боротьба проти ідеалістичної гносеології українських буржуазних націоналістів на Західній Україні (20—30-ті роки)

Є. В. Пронюк – Ідеологічна боротьба в Галичині 70-х років XIX століття у висвітленні радянських дослідників

М. С. Денисенко – Дослідження історії філософії XVII—XVIII століть у працях українських радянських учених

М. 3. Юшманов – Матеріали до історії філософських установ на Україні

Короткий огляд літератури

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Downloads

Опубліковано

August 11, 2024

Категорії